Rząd chroni zbrodniarzy. Nie w naszym imieniu!

W obliczu trwającego od ponad roku bezprecedensowego ludobójstwa dokonywanego przez Izrael na narodzie palestyńskim polski rząd zapowiedział zapewnienie wolnego i bezpiecznego udziału najwyższych przedstawicieli tego morderczego państwa w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Skandal!

W liście wystosowanym 8 stycznia do premiera Donalda Tuska prezydent Andrzej Duda zaapelował: „Gdyby urzędujący premier Państwa Izrael, pan Beniamin Netanjahu, wyraził wolę osobistego udziału w uroczystych obchodach 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, rząd Rzeczpospolitej Polskiej powinien zagwarantować mu w tych absolutnie wyjątkowych okolicznościach niezakłócony pobyt na terytorium naszego kraju  mimo nakazu aresztowania wydanego w listopadzie ubiegłego roku przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze„.

W odpowiedzi Rada Ministrów przyjęła 9 stycznia uchwałę dotyczącą uroczystości zaplanowanych na 27 stycznia 2025 roku, wyrażając wolę spełnienia tej prośby. Premier Donald Tusk, komentując sprawę dla TVN24, stwierdził, że apel prezydenta był jego zdaniem niepotrzebnie niedyskretny. „Są sprawy, które powinno się załatwiać w dyskrecji, szczególnie wtedy, kiedy mają taką wagę i są rzeczywiście dość skomplikowane” – powiedział.

Reakcja rządu RP jest przykładem przerażającej, kłującej w oczy hipokryzji. Oświadczenie gotowości przywitania z otwartymi rękoma zbrodniarza wojennego, objętego nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), to akt lekceważenia i podważania sprawczości tego organu, choć jeszcze 3 grudnia 2024 roku Polska podpisała z MTK umowę o wykonywaniu wyroków. Gest ten miał być przejawem chęci budowania stabilnego i bezpiecznego świata oraz prowadzenia odpowiedzialnej polityki zagranicznej. W tym momencie wątpimy, aby dla rządu RP najistotniejsza była praworządność, kiedy w ramach „wyjątku”, gotowi są oni wynieść konkretnych oprawców ponad prawo. 

Faryzeizm i dwulicowość rządzących, jakich jesteśmy aktualnie świadkami, to przede wszystkim haniebne potraktowanie ofiar Holokaustu. W KL Auschwitz – największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady – ze względu na prowadzoną przez nazistowskie Niemcy politykę eksterminacji życie straciło ponad 1,1 mln osób. Od momentu powstania państwa w 1948 roku Izrael prowadził politykę faktów dokonanych, stosując wobec Palestynek i Palestyńczyków reżim ucisku i dyskryminacji rasowej oraz bezprawnej, trwającej dekady, okupacji wojskowej Terytorium Palestyńskiego. W wyniku izraelskich ataków na Strefę Gazy, od 7 października 2023 roku, zginęło ponad 40 000 Palestynek i Palestyńczyków, a 90% ludności Strefy Gazy zostało przymusowo wysiedlonych. Popełnianie przez Izrael niedopuszczalne i zakazane czyny są umotywowane zniszczeniem narodu palestyńskiego w Strefie Gazy jako grupy. 

Jest to odzwierciedlenie ogromnego cierpienia i ludzkiego dramatu, którego w latach 1941–1945 doświadczyli Żydzi oraz inne grupy uznane za „niepożądane” w ówczesnym porządku rasowym. Holokaust pozostaje nie tylko tragiczną kartą w historii, ale również istotnym symbolem walki o zachowanie pamięci o ofiarach oraz przeciwdziałanie wszelkim formom nienawiści. Pamiętajmy, że postawa, jaką przyjmujemy w danej chwili, świadczy o nas jako ludziach. To nasze decyzje, działania i sposób reagowania w obliczu trudnych sytuacji kształtują naszą tożsamość, nasze wartości i naszą odpowiedzialność wobec innych. Protestując wobec niegodnego postępowania osób u władzy, żądamy okazania szacunku dla godności ludzkiej i sprawiedliwości, które powinny być fundamentem, na jakim budujemy przyszłość opartą na pokoju i zrozumieniu.