Zakończyć Nakbę! Deklaracja Progressive International o solidarności z ludnością palestyńską.

Palestyna jest oblężona. Od poniedziałku izraelskie naloty uderzają w strefę Gazy, nie dając wytchnienia. Domy, miejsca pracy, biura, siedziby mediów obracane są w ruinę. Według czwartkowych danych Izrael zabił ponad 109 Palestyńczyków, w tym 27 dzieci, a liczba rannych wzrosła do 580. Inwazja lądowa jest w toku.

Wcześniej Izrael uruchomił kolejną kampanię czystek etnicznych w okupowanej wschodniej Jerozolimie, mającą wyrzucić ok. 2 tysięcy Palestyńczyków z osiedli Szejch Dżarrah i Al-Bustan. Na opór mieszkańców broniących swojego życia, mieszkań i dorobku życia państwo Izrael odpowiedziało przemocą i atakami na ludność palestyńską na ulicach i w miejscach kultu religijnego.

Siłowe wywłaszczenia Palestyńczyków nie są zjawiskiem nowym. W 1948 r., gdy utworzone zostało państwo Izrael, bojówki syjonistyczne wygnały ok. 750 tysięcy Palestyńczyków z miast i wsi, okradając ich z ich domów i własności. To wydarzenie znane jest pod nazwą Nakba — arabskim słowem na katastrofę.

Nakba jednak nigdy się nie zakończyła. Od 1948 r. społeczności palestyńskiej odebrano ponad 85% ich terenów na rzecz Izraela. Militaryzacja państwa Izrael zamknęła Palestyńczyków w szeregu więzień na wolnym powietrzu. W nich Izrael regularnie testuje nowe sposoby prowadzenia wojny: wyniszczanie gleb, zanieczyszczanie wód i terroryzowanie ludności.

Dziś, gdy izraelskie bomby spadają na Gazę, szokujące materiały wideo okrążają świat. Skrajni nacjonaliści przemierzają ulice okupowanych terenów, krzycząc „śmierć Arabom” i zastraszając Palestyńczyków w ich własnych domach, plądrując ich sklepy, zostawiając za sobą zniszczenie i potłuczone szkło.

Zachodni przywódcy i międzynarodowe media prędko wezwały do zakończenia „konfliktu” i zachowania spokoju po „obu stronach”, jednocześnie przywołując prawo Izraela do „samoobrony”. Budowanie groteskowego symetryzmu jedynie umniejsza kampanii terroru prowadzonej przez państwo Izrael i umacnia jego monopol na przemoc.

Intencje Izraela są jasne: podporządkować Palestyńczyków w pełni i odebrać im ziemię. — Izrael nie szykuje się na zawieszenie broni — powiedział Benny Gantz, minister obrony Izraela. — Nie ma planowanego końca operacji. Dopiero, gdy uda się nam uzyskać całkowitą ciszę, możemy mówić o spokoju” — dodaje, rysując złowieszczą przyszłość dla Palestyńczyków.

Powiedzmy jasno: nie ma równości między prześladowcami a prześladowanymi, między kolonizującymi a kolonizowanymi. Izrael to państwo z arsenałem nuklearnym, którego wojsko jest współfinansowane przez 3,8 mld dolarów rocznie od rządu Stanów Zjednoczonych. Palestyńczycy, uwięzieni ze wszystkich stron przez mury i wieżyczki, mają niewielką możliwość obrony przed izraelską machiną wojenną.

Wiemy, że wola Palestyńczyków nie złamie się od gróźb i przemocy. Ludzie z całego świata wielokrotnie byli świadkami palestyńskiego oporu w obronie społeczności, miejsc świętych, domów i ziemi. Oddajemy honory ich oporowi i, wiedząc, że wolność palestyńska jest ściśle związana z naszą własną, popieramy prawo Palestyńczyków do obrony i walki wyzwoleńczej.

Dziś, gdy Izrael oblega palestyńskie domy, solidarność i czujność świata są bardziej konieczne niż kiedykolwiek.

My, osoby członkowskie Progressive International, wzywamy światowe siły postępowe do licznych protestów o palestyńskie życia, palestyńską godność i palestyńskie wyzwolenie. Nadszedł czas, by zakończyć Nakbę, bojkotować reżim oparty na apartheidzie, wycofać inwestycje w ich machinę wojenną i nałożyć sankcje na sprawców zbrodni.


Tłumaczenie deklaracji Progressive International: End the Nakba Now. The PI declaration of solidarity with the people of Palestine.