Zgłaszamy Korwin-Mikkego do prokuratury

Stowarzyszenie Akcja Socjalistyczna składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janusza Korwin-Mikkego w klipie HOT16CHALLENGE2 opublikowanym w serwisie YouTube dn. 10/05/2020.

Janusz Korwin-Mikke w wymienionym klipie nawołuje do „poszatkowania socjalistów”, wypowiada również słowa takie jak: „dla ojczyzny ratowania zamiast rzucać się przez morze trzeba wziąć takiego drania, uciąć jaja albo gorzej” oraz, żeby już nie było wątpliwości, co znaczy to gorzej, „więc pieprzeni socjaliści muszą wisieć zamiast liści”. Dla dopełnienia obrazka, klip przedstawia posła na Sejm RP, przedstawiciela narodu, pozującego z maczetą i oddającego strzały z broni palnej.

Przekaz jest jasny.

Posłom prawicy chcącym mordować socjalistów przypominamy, że kiedy Narodowa Demokracja siedziała w Dumie popierając carat, to właśnie socjaliści z PPS walczyli o niepodległą Rzeczpospolitą dla wszystkich, bez względu na wyznanie, pochodzenie czy płeć.

W czasie, kiedy w całej Europie wzbiera brunatna fala, kiedy nienawiść wobec kolejnych wrażliwych grup społecznych staje się skutecznym narzędziem budowania popularności politycznej, w czasach destrukcji demokracji i farsy wyborczej w Polsce tym ważniejszym jest, żeby pamiętać o tym, do czego prowadzi przemoc w debacie publicznej – do przemocy motywowanej politycznie, do zabójstw i pobić na ulicach. Niedawno z sejmowej mównicy Grzegorz Braun fantazjował o zniknięciu i poćwiartowaniu feministek.

Publiczne nawoływanie do mordowania przeciwników politycznych padające z ust posłów na Sejm RP ma inny ciężar, niż analogiczne słowa piosenki wypowiadane przez nieznanego artystę. Nie możemy sobie pozwolić, jako społeczeństwo, na pozostawianie podobnych wypowiedzi bez reakcji – dlatego zawiadamiamy prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janusza Korwin-Mikkego.